BACKUP = VEEAM AVALABILITY SUITE v10
Pred nekaj dnevi je izšla težko pričakovana nova različica programske opreme Veeam Availability Suite v10. Proizvajalec Veeam jo je poimenoval »The biggest release in Veeam’s history«.
Verjetno danes že vsi poznamo programsko opremo za zaščito oziroma varnostno kopiranje in replikacijo podatkov proizvajalca Veeam. Podjetje je usmerjeno izključno v razvoj rešitev, ki omogočajo varnostno kopiranje in replikacijo naših dragocenih podatkov, ne glede na to, kje se nahajajo (on-prem, javni oblak, zasebni oblak).
Ko govorimo o varnostnem kopiranju podatkov ali tako imenovanem »backupu«, se z njim ukvarjamo že vse od začetka razvoja računalništva. Varnostno kopiranje nam omogoča, da hranimo kopijo naših podatkov za potrebe povrnitve v primeru izbrisa, okužbe ali poškodovanja podatkov.
Internet in digitalizacija sta naredila svoje. Živimo v digitalnem svetu in vsi podatki se nahajajo v digitalni obliki. Ljudje komuniciramo in si izmenjujemo podatke preko Interneta, družbenih omrežij, elektronske pošte, telekomunikacijskih naprav,… Podatki danes v veliki meri predstavljajo naše podjetje, zato se je potrebno zavedati njihove vrednosti in pomena. Vsako poškodovanje ali izguba podatkov ima lahko resne posledice na poslovanje podjetja. Obstaja vse več vzrokov zaradi katerih lahko pride do izgube podatkov, predvsem je v porastu škodljiva programska oprema kot npr. izsiljevalski virusi (»Ransomware«). Za podatke smo odgovorni sami in varnostno kopiranje je edina rešitev, ki nam omogoča povrnitev izgubljenih ali poškodovanih podatkov. Potreba po neprekinjenem poslovanju je vse večja, zato gradimo moderne IT podatkovne centre, ki temeljijo na modernih in zmogljivih diskovnih poljih, virtualizaciji, rešitvah v oblaku, naprednih varnostnih sistemih ter zmogljivih omrežjih. Vse to počnemo z namenom, da bi zagotovili čim hitrejše okrevanje in neprekinjeno poslovanje. Kaj pa v primeru težav, kot sta izguba ali poškodovanje podatkov? Kako pa v tem primeru zagotoviti čim hitrejšo obnovo podatkov? Pomembno je, da uporabljamo rešitev za varnostno kopiranje podatkov, ki nam omogoča hitro in zanesljivo kopijo obenem pa tudi hitro in zanesljivo obnovo podatkov takrat, ko to najbolj potrebujemo.
Že kar nekaj let je minilo od prve različice programske opreme »Veeam Backup & Replication«, ki je v osnovi omogočala varnostno kopiranje virtualnih strežnikov na VMware infrastrukturi. Z leti se je rešitev dopolnjevala z raznimi funkcionalnostmi varnostnega kopiranja, dodana je bila replikacija strežnikov in podatkov, integracija z namenskimi diskovnimi polji z uporabo tehnologije izločanja podvojenih podatkov (tehnologija deduplikacije) za čim boljši izkoristek prostora, dodali so zaščito fizičnih strežnikov in računalnikov, integracijo z primarnimi diskovnimi sistemi za hiter in ter učinkovit backup z minimalnim vplivom na produkcijo. Z razvojem storitev v oblaku pa so dodali tudi učinkovito zaščito podatkov v oblaku, migracijo strežnikov in podatkov med on-prem podatkovnimi centri in oblakom.
Veeam Availabilty Suite v10 prinaša številne novosti
Nova različica programske opreme Veeam Availabilty Suite v10 prinaša preko 150 izboljšav in številne nove funkcionalnosti. V nadaljevanju si lahko preberete ključne novosti, ki jih prinaša nova verzija.
1. VEČJA PODPORA LINUX OKOLJU
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img,w_511,h_82/https://www.add.si/wp-content/uploads/veeam-v10-linux-1024x166.png)
Linux kot Veeam Proxy strežnik
Končno je mogoče uporabiti tudi Linux strežnik kot »Veeam Proxy« strežnik. »Veeam Proxy« strežnik je tisti, za katerega pravimo, da ima »mišice«. Njegova vloga je pridobivanje in obdelava podatkov (deduplikacija, kompresija in enkripcija) ter zapis podatkov na backup diskovni medij. Do sedaj je bila možna uporaba samo »Veeam Proxy« strežnikov na Windows operacijskem sistemu. Različica v10 odpravlja to omejitev. Sedaj je možno pri zaščiti VMware virtualnega okolja, uporabiti tudi virtualne »Veeam Proxy« strežnike na Linux operacijskem sistemu z uporabo »HotAdd transport« načina. Podprte so različne Linux distribucije, kar omogoča zmanjšanje stroškov z naslova Windows licenciranja za»Veeam Proxy« strežnike.
2. Linux kot Veeam Backup Repository strežnik
Druga, že znana funkcionalnost je uporaba Linux strežnikov kot »Veeam Backup Repository« strežnikov. »Veeam Backup Repository« strežnik je strežnik, ki ima na voljo diskovni prostor, kamor shranjujemo varnostne kopije podatkov. Nova funkcionalnost na tem področju je »Block Cloning« tehnologija, ki jo je bilo mogoče v prejšnji različici v9.5 uporabiti s souporabo Windows Server 2016 in znanim ReFS datotečnim sistemom. Ta omogoča, da izvajamo »Forever Forward Incremental Backup« ter »Virtual Synthetic Full Backup«, ki se izvede na samem backup diskovnem sistemu z uporabo kazalnikov (»Pointers«) do podatkovnih blokov, ki so že shranjeni na diskovnem sistemu. Na ta način je vsak različen podatkovni blok shranjen samo enkrat. S tem pa znatno privarčujemo na diskovnem prostoru in hitrosti izvedbe celovite (»full«) varnostne kopije.
Zelo podobno tehnologijo (Reflink) je sedaj mogoče uporabljati tudi pri Linux »Backup Repository« strežnikih, ki lahko uporabljajo XFS datotečni sistem.
3. MULTI-VM INSTANT RECOVERY
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img,w_277,h_219/https://www.add.si/wp-content/uploads/veeam-v10-instant-recovery.png)
Funkcionalnost »Instant VM Recovery« omogoča zagon virtualnega strežnika neposredno iz backup diskovnega sistema v produkcijsko okolje. To je zelo uporabno predvsem, ko pride do odpovedi kritičnih produkcijskih strežnikov. Namesto, da izvedemo klasičen »restore« virtualnega strežnika, ki lahko traja kar nekaj časa, izvedemo »Instant VM Recovery«. Ta se izvede veliko hitreje, govorimo o sekundah ali minutah, odvisno od zmogljivosti in funkcionalnosti arhivskega diskovnega sistema. Na ta način se vzpostavi delovanje kritičnega produkcijskega strežnika nazaj v veliko hitrejšem času. V ozadju lahko pa se lahko sproži še migracija virtualnega strežnika na produkcijsko diskovno polje. Sam proces je popolnoma transparenten do uporabnikov.
Dodatne izboljšave pri Instant VM Recovery
Različica v10 prinaša dodatne izboljšave in funkcionalnosti pri uporabi »Instant VM Recovery«, ki omogočajo hitrejši prenos in obnovo vseh tipov »Veeam« varnostnih kopij:
- Povečana hitrost izvedbe in delovanja »Instant VM Recovery« do 5x z uporabo tehnologije predpomnenja podatkovnih blokov v delovnem pomnilniku (»RAM«) ter »Look Ahead« tehnologije, ki vnaprej išče potrebne podatkovne bloke.
- Možna sočasna izvedba »Instant VM Recovery« večjega števila virtualnih strežnikov, kar omogoča, da lahko obnovimo skupino strežnikov, ki so med seboj povezani, na isto točko v času (»Restore Point«).
- »Instant VM Recovery« fizičnih strežnikov na VMware virtualno okolje.
- »Instant VM Recovery Azure and AWS VMs« na VMware virtualno okolje.
- »Instant VM Recovery Hyper-V« virtualnih strežnikov na VMware virtualno okolje.
- »Instant VM Recovery Nutanix« AHV virtualnih strežnikov na VMware virtualno okolje.
4. POWERFUL NAS BACKUP
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img,w_1024,h_315/https://www.add.si/wp-content/uploads/veeam-v10-powerful-nas-backup-1024x315.png)
Uporaba NAS diskovnih sistemov se je z leti spremenila. Ne uporabljamo jih več le kot centralno lokacijo, kjer imamo hranjene skupne datoteke in uporabniške mape zaposlenih. NAS diskovni sistemi imajo danes širšo uporabo v podjetjih. Uporabljamo jih za shranjevanje velike količine različnih nestrukturiranih podatkov. Velika rast nestrukturiranih podatkov predstavlja izziv kako vso to količino podatkov hitro in učinkovito zaščititi.
Različica v10 prinaša novosti tudi na tem področju. Nove funkcionalnosti omogočajo direkten, prilagodljiv, učinkovit in enostaven način zaščite podatkov, ki so shranjeni na različnih NAS diskovnih sistemih in dostopni preko različnih protokolov. Omogoča zaščito podatkov shranjenih na SMB, NFS, Windows in LINUX datotečnih strežnikih. Zamenjuje klasičen način varnostnega kopiranja NAS diskovnih polj in uporabo NDMP protokola, ki je imel številne omejitve vezane na arhiviranje in obnovo podatkov.
Novosti
Prva novost je uporaba »File Proxy« strežnika, ki omogoča prenos podatkov iz NAS do backup diskovnega sistema. Naslednja novost je uporaba funkcionalnosti »Change File Tracking«, ki na hiter in učinkovit način ugotovi, kaj se je spremenilo od zadnje izvedene varnostne kopije. V tako imenovanem »Cache Repository« se beležijo informacije o spremembah, ki se so zgodile od zadnje izvedene varnostne kopije. Na ta način se »Incremental« varnostna kopija izvede precej hitreje kot klasično »Incremental« varnostno kopiranje brez uporabe »Change File Tracking« tehnologije.
Pri uporabi naprednih NAS sistemov je mogoča uporaba »Storage-Based-Snapshot« tehnologije, kar pomeni, da izvedemo varnostno kopiranje iz »Snapshot-a« in tako odpravimo težavo varnostnega kopiranja zaklenjenih datotek, ki so trenutno v uporabi. Posledično pa s tem pohitrimo varnostno kopiranje in zmanjšamo obremenjenost NAS sistema.
Obnova podatkov je enostavna. Naredimo jo lahko neposredno nazaj na izvirni ali novi datotečni strežnik. Obnovimo lahko vse ali pa samo posamezne mape in datoteke. Uporabimo lahko tudi funkcionalnost »RollBack to a Point Time«, ki omogoča povrnitev stanja datotek na »Last Known Good Configuration«. To pomeni, da lahko obnovimo vse datoteke, ki so se spremenile od zadnje varnostne kopije na stanje, ko se je izvedla varnostna kopija. Ta funkcionalnost obnove podatkov je predvsem uporabna v primerih izsiljevalskih virusov oz. »Ransomware« napadov in enkripcije podatkov.
5. VEEAM CLOUD TIER
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img,w_596,h_374/https://www.add.si/wp-content/uploads/veeam-v10-backup-repository.png)
V različici v9.5 je bila prvič predstavljena funkcionalnost »Veeam Cloud Tier«. Ta omogoča premik varnostnih kopij podatkov (»Move Policy«) na »Object Storage« v javnem oblaku. Prednost »Object Storage« je, da je cenovno ugoden ter dostopen preko Interneta in varne SSL povezave. Podprti so ponudniki, kot so Microsoft Azure, AWS, IBM Cloud. Rešitev deluje na način, da lahko »Scale-Out« backup diskovni prostor razširimo z »Object Storage« funkcionalnostjo v oblaku, ki služi kot »Capacity Tier« za starejše varnostne kopije podatkov, ki jih umaknemo v oblak za dolgo ročno hrambo ter tako sprostimo primarni backup diskovni prostor.
V različici v10 so funkcionalnost »Veeam Cloud Tier« še dodatno izboljšane. Dodali so možnost ne le premika starejših varnostnih kopij podatkov iz »Performance« na »Capacity Tier«, ampak tudi možnost izvedbe dodatne/redundančne kopije aktualnih varnostnih kopij podatkov v oblak na« Object Storage« takoj, ko se izvedejo na primarnem backup diskovnem prostoru. Tako izpolnimo pravilo 3-2-1, ki določa, da se ena neodvisna varnostna kopija podatkov nahaja na oddaljeni lokaciji, ki je v tem primeru lahko javni oblak.
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img,w_522,h_227/https://www.add.si/wp-content/uploads/veeam-v10-backup-repository-1.png)
Zaščita podatkov pred zlonamernimi napadi in izbrisi varnostnih kopij podatkov postaja vse pomembnejša strategija. V primeru uporabe »Capacity Tier Object« diskovnega prostora v Amazon S3, je na voljo dodatna varnost nad varnostnimi kopijami podatkov, saj se lahko določi čas, v katerem se podatki ne morejo spreminjati ali brisati iz »Capacity Tier Object« diskovnega prostora. Ta funkcionalnost lahko služi kot dodatna zaščita pred izsiljevalskimi virusi (npr. »Ransomware« napadi).
![](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_auto,q_glossy,ret_img,w_519,h_146/https://www.add.si/wp-content/uploads/veeam-v10-backup-repository-2-1024x290.png)
Izboljšane so tudi možnosti obnove podatkov iz »Capacity Tier Object« diskovnega prostora v primeru večje katastrofe na »On-Prem« strani. Če izgubimo »Veeam Backup & Replication« strežnik, lahko enostavno uredimo dostop do »Capacity Tier Object« diskovnega prostora, kjer se nahajajo naše varnostne kopije in ji prezentiramo novemu »Veeam Backup & Replication« strežniku. Izvedemo lahko obnovo naših strežnikov neposredno v oblaku ali pa uporabimo »Instant VM Recovery« za obnovo nazaj na našo »On-Prem« lokacijo.
ZAKLJUČEK
Kot omenjeno na začetku tega zapisa obstaja preko 150 izboljšav v različici v10. Izboljšave in dodatne funkcionalnosti ter podpora novim verzijam se ne nanaša le na zaščito in obnovo našega virtualnega okolja, ampak tudi na ostale produkte, s katerimi lahko učinkovito zaščitimo in obnovimo podatke naših fizičnih strežnikov in računalnikov, podatke storitev Microsoft Office 365, podatke naših poslovnih aplikacij (Oracle, SAP, Microsoft),.… Vse skupaj pa lahko podpremo s produkti, kot so Veeam ONE, ki omogoča reaktivno in proaktivno spremljanje delovanja našega IT okolja in storitev, Veeam Availability Orchestrator, s katerim lahko izvajamo orkestracijo failover in failback postopkov, orkestracijo obnove podatkov, samodejno izvajamo testiranje delovanja postopkov neprekinjenega poslovanja, dokumentiramo in dokazujemo strategijo ter skladnost zaščite naših podatkov.
Vir: www.veeam.com