V svetu tehnologije smo vsako desetletje priča večjim spremembam, ki nam v veliki meri spremenijo naš način razmišljanja in delovanja. V preteklih desetletjih sta bila glavna igralca pri uvajanju sprememb mobilnost in oblak. Sedaj smo v času, ko se srečujemo z novo, večjo spremembo, ki jo krojijo podatki. Vendar to niso podatki v oblaku ali podatkovnem centru! To so podatki, ki so dostopni lokalno, kjer se srečajo uporabniki, naprave in stvari (IoT/OT) in to je na robu (Edge).
Rob lahko definiramo kot delavno mesto, bolnica, šola, domača pisarna, stadion, … V teh okoljih na robu se generira zelo velika količina podatkov, ki jih proizvedemo uporabniki, naprave ali stvari. Z ustrezno analizo podatkov in posledičnimi aktivnostmi v realnem času lahko podjetja pridobijo dragocena spoznanja in posledično ponudijo nove storitve. Nenazadnje lahko na osnovi teh podatkov izboljšajo poslovni izid ali izboljšajo uporabniško izkušnjo.
Vprašanje, ki se poraja je, ali imajo podjetja/organizacije urejene temelje, da se v največji možni meri izkoristi računalništvo na robu? Omrežje je namreč prva in osnovna komponenta, s katero vzpostavimo trdne temelje.
Izzivi na robu
Pri vsakem prehodu med tehnologijami se vloga infrastrukturne opreme spreminja in pri računalništvu na robu ni nič drugače. Omrežja igrajo ključno vlogo pri prenašanju podatkov, ko uporabniki dostopajo do aplikacij in storitev. Pri robu je omrežje še toliko bolj kritično, saj so se zahteve in potrebe popolnoma spremenile glede na tiste iz preteklosti. Različni tržni analitiki nakazujejo, da bo v prihodnjih dveh letih že več kot 55 milijard povezanih naprav, ki naj bi generirale do 79,4ZB podatkov do leta 2025. Ko združimo količino naprav in podatkov ter k temu dodamo še dodatno spremembo, kjer zaposleni opravljajo svoje delo na daljavo vidimo, da upravljalci/administratorji informacijsko komunikacijske tehnologije (IKT) potrebujejo ustreznejša orodja, da lahko dohajajo vse zahteve, ki jih narekuje agilno poslovanje. Dandanes so namreč omrežja še v veliki meri upravljana ročno. Posledično se agilnost in varnost omrežij zanaša predvsem na znanja in sposobnosti ljudi, ki jih upravljajo. S količino podatkov na robu imajo upravljalci veliko breme in le s težavo uspejo zadržati zadovoljivo uporabniško izkušnjo.
Izzivi na katere morajo bi pozorne vodje IT-ja
Vodje IT-ja morajo natančno pregledati svoje infrastrukturne in operativne modele, da bodo podjetju lahko zagotovili poslovno uspešnost v tej novi dobi. Ob pregledu je smiselno, da se osredotočijo tudi na spodnje izzive.
- Nabor opreme za upravljanje
Med seboj neodvisna orodja za upravljanje različnih segmentov omrežja, kot so prostrano omrežje (WAN), lokalnega žičnega in/ali brezžičnega omrežja. Ločeno upravljanje povzroča slabšo agilnost in prilagodljivost. Otežen je tudi nadzor, poročanje ter odpravljanje težav.
- Pomanjkanje vidljivost
V današnjih hiper-distribuiranih okoljih se performančne težave lahko pojavijo kjerkoli. Obstoječa orodja namreč ne omogočajo vidljivosti, ko se uporabniki in storitve premaknejo izven našega nadzorovanega okolja. Še posebno se to odraža na robu.
- V veliki meri ročno delo
IT se iz dneva v dan spopada z delovanjem omrežja, da se zagotovi ustrezna performančnost, kjer se morajo upravljavci zanašati na svoje osebne izkušnje, zastarela orodja in po možnosti se morajo prilagajati še neučinkovitim procesom. Glede na Gartnerjevo poročilo naj bi bilo do 65% procesov opravljenih ročno, kar privede do človeških napak in posledično nedelovanja sistema. In v obdobju podatkov z ogromno količino naprav, stvari in lokacij, ki se povezujejo v naše omrežje, ima IT z ročnim delom zelo veliko dela in le s težavo vzdržuje zadovoljivo uporabniško izkušnjo. Gartner tudi navaja, da uvedba avtomatizacije zmanjša napake pri ročnem delu za več kot 75% in posledično dvigne operativno učinkovitost.
- Varnostne grožnje so povsod
Napredne varnostne grožnje se spreminjajo vsak dan. Vdori v omrežja so v porastu in podjetja širom sveta imajo z njimi tudi velike stroške. IoT naprave v veliki meri nimajo vgrajenih ustreznih varnostnih mehanizmov in posledično so lahka tarča za napadalce. Med tem tudi mobilnost in delo na daljavo širi vstopne točke v omrežje, kjer zaposleni dostopajo do službenih virov preko nenadzorovanih osebnih naprav in nezavarovanih brezžičnih omrežij. In nenazadnje se vedno več aplikacij seli v oblak, kar še dodatno otežuje IT oddelkom vzdrževanje ustreznega nivoja varnosti.
- Ekonomija
Prilagajanje na nove poslovne potrebe je izziv pri vsakem podjetju/organizaciji. Velikokrat je potreba po novi opremi, procesih in tudi virih. Ti izzivi so še toliko večji v času negotove ekonomije, kjer je manj investicijskega kapitala in tudi IT viri so razpršeni.
Aruba ESP: Vaši temelji na robu
Za podjetja, ki želijo izkoristiti priložnosti na robu, je ključnega pomena, da imajo ustrezne temelje. IT infrastruktura mora biti pripravljena za naslednjo tehnološko spremembo, kjer je potrebno biti pripravljen na hiter odziv, da je možno zagotovi nemoteno poslovanje pri upoštevanju nepričakovanih dogodkov.
In ravno tu vam lahko pomaga Aruba ESP (Edge Services Platform). Gre za prvo rešitev v tem segmentu, katere namen je poenotenje, avtomatizacija in varovanje roba. Aruba ESP združuje več tehnologij (AIOps, Zero Trust Security, Unified infrastructure), ki je na voljo v prilagodljivih finančnih opcijah.
Tehnologije in finančne opcije pri Aruba ESP vam ponujajo:
- Hitra zaznava in odprava težav, preden te vplivajo na poslovanje.
- Zaščita pred naprednimi varnostnimi grožnjami.
- Upravljanje in nadzor tisoče naprav (WAN, LAN, Wi-Fi) v kampusu, oddaljeni lokaciji, podatkovnem centru ali lokacij zaposlenih pri delu od doma.
- Hitra vzpostavitev omrežnih storitev, ki podpira nenehne spremembe v poslovanju.
- Možnost kontinuirane investicije v infrastrukturo glede na trenutno negotove čase.
Aruba ESP ponuja storitve na robu, ki vključujejo »onboarding, provisioning, orchestration, analytics, location, and management«. Vse te storitve so dostopne preko Aruba Central-a, ki je oblačna storitev (SaaS) in omogoča različne načine porabe. Aruba Central omogoča enotno upravljanje, AIOps ter varnost preko LAN, Wi-Fi in WAN vključujoč z SD-WAN funkcionalnostmi. Preko Aruba Centrala lahko upravljalci s pomočjo umetne inteligence (AI) hitro in enostavno zaznajo in odpravijo potencialne težave, še preden pride do prijav s strani uporabnikov.
Aruba ESP je fokusirana na treh področjih na katerih se gradijo temelji omrežja. Ponuja prilagodljive finančne možnostmi najema in porabe, kar omogoča poslovnim uporabnikom dodatno izbiro pri investiciji.
- AIOps
Aruba ESP uporablja umetno inteligenco (AI) in strojno učenje (ML) združeno z uporabniško in mrežno telemetrijo, kar omogoča zaznavo težav v omrežju, preden jih zaznajo uporabniki. S tem se zagotavlja odlična uporabniška izkušnja pri uporabi IT storitev.
Primer uporabe AIOps:
Upravljalec v centralni upravljalni konzoli Aruba Central vidi spisek uporabnikov, naprav, dostopnih točk (AP), ki so vključene pri težavah uporabnikov z DHCP storitvijo, kar preprečuje uporabnikom povezavo v omrežje. S takšno krovno informacijo dobimo hiter vpogled v osnovno težavo, kjer sistem predlaga oziroma celo avtomatizira potrebne procese za odpravo težave.
Vse funkcije Aruba ESP-ja so dostopne tudi preko API-jev, kar omogoča enostavno integracijo z ostalimi rešitvami v IT okolju in posledično možnost avtomatizacije procesov.
- Zero Trust Security
Ničelno zaupanje (Zero Trust) je v industriji širše uporabljen pojem, ki v osnovi definira koncept, kjer organizacije ne zaupajo nobeni entiteti (uporabniku, napravi, stvari, …) pri dostopu v oziroma izven svojega omrežja. Aruba ESP zagotavlja koncept ničelnega zaupanja z rešitvijo imenovano »Aruba Dynamic Segmentation«. Rešitev zagotavlja, da se entiteto končne naprave omeji z varnostnimi politikami, ki so aktivirane na aplikativni požarni pregradi. Požarna pregrada je prilagodljiva glede na vsakodnevne nove grožnje, ker ima možnost integracije z drugimi varnostnimi rešitvami in posledično ima moč dinamično prilagodi varnostno politiko. Vgrajeno ima tudi funkcijo oddaljenega povezovanja (VPN) tako za oddaljene lokacije kot posameznike. Nenazadnje se nadzor nad dostopi vrši glede na dodeljeno vlogo posamezne entitete.
- Unified infrastructure
Aruba ESP je zasnovana, da zagotavlja varno povezljivost od roba do oblaka. Aruba ESP je upravljana preko Aruba Central oblačne platforme, ki omogoča razširljivost in razpoložljivost, ki je potrebna za poslovno kritična okolja pri distribuiranem robu. Aruba ESP in Aruba Central združita upravljanje vse mrežne opreme (LAN, WAN in Wi-Fi) od kampusa, podatkovnega centra do oddaljene lokacije. S tem se izognemo časovno zamudnim ročnim posegom upravljalcev, ki skušajo povezati informacije preko različnih platform.
Podjetje ADD d.o.o. je uradni Aruba partner z Gold statusom, kjer vam z veseljem svetujemo pri izbiri ustrezne rešitve, jo implementiramo in tudi vzdržujemo. V ponudbi imamo tudi možnost, da celotno rešitev najamete kot storitev in jo odplačujete mesečno. Podjetje ADD je namreč tudi uradni Aruba MSP (Managed service provider).
Za več informacij nas kontaktirajte na info@add.si, +386 (0)1 479 00 11 ali pa izpolnite kontaktni obrazec.