Direktiva Evropske unije o poročanju podjetij o trajnostnosti (CSRD) podpira evropski zeleni dogovor, sveženj političnih pobud evropske komisije iz decembra 2019, namenjenih doseganju podnebne nevtralnosti do leta 2050 in zaščiti evropskega naravnega habitata.
Veljati je začela 5. januarja 2023, pri čemer v nekaterih primerih podjetja zavezuje k poročanju že od leta 2024. Več kot 50 tisoč podjetij s sedežem v EU ali s pomembno poslovno dejavnostjo na ozemlju EU bo zavezano k poročanju v okviru CSRD. Direktiva zahteva obsežnejše trajnostnostno poročanje kot katerikoli prejšnji predpis.
Direktiva CSRD nadomešča veljavno direktivo o nefinančnem poročanju podjetij (NFRD) in razširja ter usklajuje zahteve glede poročanja o trajnosti za podjetja, ki poslujejo v EU. Z uvedbo enotnih standardov trajnostnega poročanja in dajanjem zagotovil si prizadeva izboljšati preglednost, primerljivost, zanesljivost in dostopnost informacij o trajnosti.
Poročila v digitalni obliki – iXBRL-format
Tako kot je za javne družbe že uveljavljen enotni elektronski format poročanja za letna poročila, se uveljavlja enak standard tudi za ESG-poročila. Zavezanci bodo tako morali poročila pripraviti v enotnem elektronskem formatu, ki je strojno berljiv in skladen s tehničnimi standardi.
Kaj je iXBRL-format?
Jezik poročanja za iXBRL (Inline eXtensible Business Reporting Language) je pomemben vidik priprave finančnih in nefinančnih poročil, saj omogoča nekatere prednosti.
Večjezičnost: iXBRL omogoča uporabo več jezikov, kar je še posebej pomembno v Evropski uniji, kjer je veliko število uradnih jezikov. Vsebine, ki so prikazane v HTML-delu dokumenta, so lahko v kateremkoli jeziku, ki je primeren za uporabnike poročila.
Standardizirane oznake: predpisane taksonomije služijo standardizaciji. Vpeljava taksonomije je ključna za strukturiranje podatkov in omogočanje strojne berljivosti.
Jezik HTML: ker iXBRL-dokumenti vključujejo tudi format HTML, se lahko uporabi katerikoli jezik, podprt s standardi HTML. To pomeni, da so vizualne vsebine poročil lahko predstavljene v lokalnem jeziku podjetja.
Metapodatki: poleg finančnih podatkov iXBRL-dokumenti vključujejo tudi metapodatke, ki opisujejo vsebino in strukturo poročila.
Enotnost in konsistentnost: vsebina finančnih in nefinančnih izkazov je zaradi standardizacije enako razumljiva in pravilno označena v vseh jezikovnih različicah.
ESG-POROČANJE – od zbiranja podatkov do končne verzije v fortmatu iXBRL
V podjetju ADD stranke podpiramo s širokim portfeljem rešitev, ki omogoča digitalno podporo celotnemu procesu ESG-poročanja. Naše storitve se začnejo z izvajanjem svetovanja nad zajemom podatkov (data governance assessment) in segajo vse do priprave končne verzije poročil v iXBRL-formatu. V nadaljevanju predstavljamo glavne komponente našega portfelja.
Elektronski tip poročanja trajnostnega poročila v iXBRL-formatu: vključuje tako format xHTML kot iXBRL. Naša celovita storitev priprave poročil ESEF in ESG zajema celoten proces – od označevanja (taganja) letnega in/ali ESG-poročila do priprave končnega formata za oddajo validatorju ali revizorju. Stranke podpiramo na način zunanjega izvajanja storitve in jih vodimo skozi celoten proces od začetka, usklajevanja (tudi z revizorji), do priprave končnega paketa za oddajo.
Podpora pri pripravi letnih in trajnostnih poročilih: naša platforma omogoča hkratno sodelovanje ekipe za finančno in nefinančno poročanje ter deluje kot enotni vir urejanja podatkov. Z integriranimi predlogami za ESG-poročanje naročnikom olajšamo pripravo kakovostnih in skladnih poročil.
Analitika za ESG-področje (»ESG BI«)
Naše stranke se pogosto srečujejo s težavami pri pripravi podatkov za trajnostno poročanje. Razlog za to tiči v tem, da priprava trajnostnega poročila zahteva zbiranje podatkov, ki jih podjetja do sedaj še niso zbirala ali pa so jih zbirala za drugačne potrebe. Dodatno je treba upoštevati tudi zunanje vire podatkov.
Podjetje ADD na področju poslovne analitike in vpeljave podatkovnih skladišč deluje že več kot 20 let. Poleg tehničnih kompetenc imamo tudi vsebinsko znanje, saj na tem delu podpiramo stranke iz vertikal (energetika, proizvodnja in druge), kjer je vidik energetske učinkovitosti pomemben že v osnovi poslovanja.
Za pomoč strankam pri zbiranju podatkov smo razvili rešitev ESG BI, kjer na enem mestu zbiramo tako izhodišča za pripravo taksonomije kot tudi že predpripravljene podatke in KPI.
ESG BI rešitev vam omogoča:
- Spremljanje ključnih KPI glede na vašo industrijo (denimo poraba energije, vode, sestava zaposlenih …)
- Spremljanje in analiziranje KPI in podatkov ter spremljanje trendov
- Avtomatičen zajem in obdelava notranjih in zunanjih podatkovnih virov
- Avtomatično zbiranje in revizijska sled zbranih podatkov
- Enostaven pregled in do uporabnikov prijazne vizualizacije
- Dograditev modela skladno s prihodnjimi potrebami